کد خبر: ۳۴۷۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵ 22 December 2016
دیپلماسی ایرانی: کشورهای اروپایی الآن به دنبال پناهگاهی در جهان هستند تا میلیون ها مهاجری که به دلیل جنگ داخلی در جهان عرب مجبور به ترک خانه و کاشانه شان شده اند، پناه دهند. میلیون ها نفری که از جنگ ها و ویرانی ها در عراق و سوریه و لیبی و یمن گریخته اند و در حال حاضر بحران بزرگی در کشورهای اروپایی به وجود آورده اند. هر کشوری می خواهد خود را از این چالش رها کند.
آلمان پیشنهاد داد که حاضر است نیم میلیون مهاجر را به هر کدام از کشورهای عربی بفرستد در مقابل خود اردوگاه های لازم برای آنها را فراهم می کند. اما الآن دنیا می گوید پناهگاهی که برای مهاجرین ساخته شده است می تواند به پناهگاهی برای گروه های داعش که الآن به دلیل بمباران های هوایی و جنگ های خونین مجبور به ترک میدان های جنگ شده اند، تبدیل شود. نیروهای مسلح داعش بعد از پایان جنگ در سوریه و عراق و مرزهای ترکیه به کجا خواهند رفت؟ آیا آنها به طرف اروپا یا کشورهای عربی راهی خواهند شد، به ویژه که هزاران نفر از آنها اروپایی هایی هستند که وقتی به میهن و خانه و کاشانه شان برگردند افکار و اعتقادات بیمار گونه با خود به همراه خواهند داشت. این افراد در حالی از جنگ های منطقه خارج شوند که به فکر انتقام گیری در سراسر دنیا خواهند افتاد.
نیروهای فراری داعش از جهنم مرگ با اسراری درباره همه دوره های تاریخ جهان عرب و مسلمانان بلکه حتی کل تاریخ بشریت بیرون خواهند آمد.
همه ارتش های جهان در جنگ علیه داعش وارد عمل شدند و از هر نوع سلاح مدرنی که در اختیار داشتند در این جنگ ها استفاده کردند، نیروهای داعش و متحدان آنها در سراسر کره خاکی پخش خواهند شد در حالی که با خود ابزارهای اولیه تروریسم و مبارزه و عقب افتادگی میان خود با دنیا را خواهند داشت، آنها تاثیرات طولانی بر تحولات جهانی خواهند گذاشت و بحران های جدید با محاسباتی تازه به وجود خواهند آورد. بحران حقیقی این است که داعش از یک جنس یا عقده یا مهین نیست. همه از رنگ های گوناگون تروریسم و کشتار و ویرانی در صف آن جمع شده اند و دولتی از همه دولت های دنیا را به وجود آورده است، داعش با همه دنیا طرف خواهد بود.  
اگر اروپا امروز نسبت به مهاجران مسالمت جو داد و بیداد به راه انداخته است، با تروریست هایی که از شهرهای مرگ و ویرانی می آیند، چه خواهد کرد؟  
باید تصور کنیم که کسانی که با همه دنیا با سلاح ها و جنگنده ها و ارتش هایشان جنگیدند خود را در برابر پایتخت های غربی ای می بینند که آنها را سلاح و تجار ساخته اند، آینده آنها در جهان چیزی نیست جز فرار در همه جا. دنیا باید خود را آماده رویارویی با فراریانی کند که از مرگ به مرگ می روند.
منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11
برچسب ها: داعش ، فاروق جویده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار