تابناک زنجان گزارش می دهد;
بر خلاف سالهای گذشته امروز که در ماههای پایانی عمر دولت یازدهم قرار داریم به خوبی با فاصله گرفتن از فضای هیجانی و احساسی شاهدیم که بخش عمده ای از وعده های دولت در حوزه رونق بخشی رفاهی و اقتصادی به جایی نرسیده است.
کد خبر: ۳۵۳۰۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۶ 01 January 2017
پیش از برجام و در دوران انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 92 حسن روحانی در تبلیغات تلویزیونی خود با تاکید به برنامه های خود بر افزایش اعتبار سیاسی و اقتصادی کشور در سطح جهان راه حل تمام مشکلات کشور را در کلید خود معرفی می نمود و تاجایی پیش رفت که عنوان نمود بر عزت و اعتبار پاسپورت ایرانی خواهد افزود.

وی با این تبلیغات توانست با اندکی اختلاف گوی رقابت را از اصولگرایان برده و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند و پس از آن با اشاره به برنامه های صد روزه خود برای حل مشکلات کشور کم کم حرف از حل مشکلات با آمریکا به میان آورد تا جایی که پس ماهها مذاکره سرانجام برجام بین ایران و قدرتهای سیاسی جهان به امضاء رسید.

خوشبختانه بر خلاف سالهای گذشته امروز که در ماههای پایانی عمر دولت یازدهم قرار داریم به خوبی با فاصله گرفتن از فضای هیجانی و احساسی شاهدیم که بخش عمده ای از وعده های دولت در حوزه رونق بخشی رفاهی و اقتصادی به جایی نرسیده است.

جالب اینکه پس از برجام بی فرجام حتی کشور محروم و کمتر توسعه یافته ای مانند ترکمنستان در روزهای سرد زمستانی به وسوسه باج خواهی از ملت ایران افتاده است و برای اعمال فشار بر ایران و کسب امتیازات مالی بیشتر اقدام به قطع گاز وارداتی ما از این کشور نموده است.

در این رابطه و به گزارش وزارت نفت، متن بیانیه رسمی شرکت ملی گاز ایران در مورد واقعه قطع گاز کشور به این شرح است:

«به آگاهی ملت شریف ایران می‎رساند، براساس قراردادی که از  20 سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز امضا شده است، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‎شود. اما در طول این مدت، هر ازگاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری از شرکت ترکمنی سرزده است که مهم‎ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش 9 برابری قیمت گاز شد.

در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت اما شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آن‌جا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی مابین دو شرکت می باشد ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری نموده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز اعلام می داریم در سایه سخت‎کوشی کارکنان زحمت‎کش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفا با صرفه جویی در نیروگاه ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می توان آن را جبران نمود.

همچنین به آگاهی می‎رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از قطع گاز شبکه مصرف خانگی در نظر گرفته‎اند و با یاری خداوند و همراهی مردم در کاهش مصرف سوخت این دوره سرما نیز با حداقل مشکل پشت سر گذاشته خواهد شد.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: