کد خبر: ۳۶۸۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۵ 28 January 2017
اين روزها فضاي رسانه اي و عمومي كشور در خصوص فاجعه غمبار ساختمان پلاسكو پر شده است، اين مهم نشان داد اكثر شهرهاي كشور با يك معضل اساسي مديريت بحران روبرو هستند.

از يك طرف فضاي ساختمان و ساخت و ساز در شهرها درگير است، از طرف ديگر مديريت شهري شديدا با كمبود امكانات و وسايل مورد نياز مواجه است.

همچنين برخي برخوردهاي سليقه اي، نبود مديران توانمند در بدنه شهرداي ها، عدم حمايت اصولي دولت ها از ادوار گذشته تا حال، نگاه ها و برخوردهاي سليقه اي و سياسي بازي و رانتي نگاه كردن به موضوع ساخت و ساز و فضاي شهرها و از همه مهمتر اعضاي شوراهاي اسلامي شهر كه عموما آشنايي آنچناني با مقوله شهري و شهرداري و موضوع بحران و چالش هاي پيش رو ندارند، باعث گرديده مديريت شهري از اوضاع مناسبي برخوردار نباشند.

  هرچند شوراهاي اسلامي شهر يك تركيب ناهمگون از جريان ها، اشخاص و صاحب نظران رشته هاي مختلف است و اين مهم نشان داد مديريت شهري به يك تغيير اساسي در اكثر شهرها نيازمند است.

بافت هاي فرسوده شهري، ترافيك هاي بي امان، ساخت و ساز هاي بي رويه، نبود مديريت واحد و بحران شهري، نبود مديريت مناسب افكار عمومي، نبود مهندسين و صاحب نظران توانمند در حوزه سازه و شهرسازي، نبود افراد توانمند در بدنه مديريت شهري همه و همه تلنگري است كه بايستي در دوره پنجم مديريت شوراها افكار عمومي در اكثر شهرهاي كشور و حتي اين استان به يك تغييرات اساسي دست بزنند.

موضوع بعدي ضرورت اين تغيير اوضاع قمر در عقرب و بلبشوي مالي مديريت شهري است و مديران شهري و اعضاي شوراهاي اسلامي شهر بايستي دنبال منابع درآمد پايدار شهري و كسب و درآمد باشند و با توجه ركود بازار مسكن و ساخت و ساز عدم صدور پروانه و هزينه عوارض و كم شدن درآمد مالي شهرداري ها اين مهم احساس مي شود كه مديران شهري دوره پنجم بايستي دنبال منابع درآمد پايدار شهري باشند و از همين امروز بايد در دستور كار افكار عمومي قرار گيرد.

مورد بعدي اين دغدغه اختلافات اساسي و كليدي فارغ از تعهد و تخصص در مديريت شهري و شوراهاي اسلامي شهرها مي باشد، بعنوان مثال شهرهايي داريم كه طول 4 سال عمر شوراي چهارم 4 شهردار بر آن مديريت كرده اند.

اختلاس هاي بي در و پيكر و دستگيري شوراها و شهرداران برخي از شهرها به اتهام فساد مالي، اداري و رانت خواري و انحلال شوراهاي اسلامي برخي از شهرها اين مهم را نشان مي دهد كه شوراي دوره پنجم بايستي افراد سالم، صادق، كاردان، متعهد و از همه مهم تر متخصص در حوزه شهر و شهرسازي و بدون وابستگي به جريان هاي قدرت و باند هاي فساد باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: