کد خبر: ۳۸۵۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۷ 28 February 2017
با ارزش ترین شرکت جهان یعنی شرکت انحصاری نفت عربستان «سعودی آرامکو» ممکن است بسیار کمتر از ارزیابی ریاض ارزش داشته باشد. بنابر تحلیلگران «وود مکنزی» این شرکت ممکن است فقط 400 میلیارد دلار ارزش داشته باشد که 80 درصد از 2 تریلیون دلار تخمین ریاض کم تر است.

به گزارش تابناک و به نقل از Russia Today، ارزش شرکت سعودی آرامکو در آستانه عرضه عمومی اولیه (IPO) بیشتر از یک حدس نیست. این شرکت بر ادعای خود تأکید دارد که 261 میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده نفت دارد که برای دهه ها کافی است و هیچ وقت به صورت عمومی، صورت های مالی خود را منتشر نکرده است.

براورد 2 تریلیون دلاری عربستان که محمد ابن سلمان، ولی عهد این کشور، در مارس گذشته مطرح شده است  به این شکل محاسبه شده است که ذخائر نفتی ادعا شده را باید بر براورد استاندارد صنعت 8 دلار به ازای هر بشکه ضرب کرد.

 
با اینحال بنابر گزارش بلومبرگ که از مشتریان «وودمک» بدون ذکر نام نقل می کند، گروه مشاوره بریتانیا تجارت آرامکو را در حدود 400 میلیارد دلار تخمین زده است. «وودمکنزی» به تحلیلها و ارزیابی های خود درباره شرکت های انرژی مشهور می باشد.

 

این مشتریان به رسانه ها گفتند که وودمک با محاسبه نرخ جاری مالیات، هزینه 10 درصد سرمایه و پیشبینی قیمت نفت به این رقم رسیده است.

 

طبق گزارش بلومبرگ، اگر محاسبه پیشنهادی سعودی ها درباره آرامکو درست باشد در آن صورت شرکت های نفتی دیگر نیز ارزش متفاوتی پیدا خواهند کرد مثلا «روزنفت» رویه به جای ارزش 64 میلیاردی، حدود 272 میلیارد دلار ارزش خواهد داشت و ارزش اکسان مبیل 53 درصد کمتر از تخمین فعلی خواهد بود.

 

پاتریک پویان مدیر اجرایی شرکت توتال به نقل از رسانه ها گفته است "من نمی دانستم ارزش یک شرکت نفتی با ضرب ذخائر شرکت محسابه می شود". او گفت عوامل متعددی باید از تخمین سعودی ها کاسته شود تا ببینیم ارزش واقعی آرامکو چقدر است.

 

سعودی ها زمان عرضه عمومی اولیه آرامکو را 2018 قرار داده اند. اگر سرمایه گذاران با قیمت مورد نظر ریاض موافق باشند، در آن صورت فقط 5 درصد سهام این شرکت 100 میلیارد دلار ارزش خواهد داشت که 4 برابر شکرت نفتی «علی بابا» چین در 2014 ارزش خواهد داشت.
برچسب ها: آرامکو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: