مدیرکل استاندارد استان زنجان گفت: تدوین استاندارد چاقوی سنتی زنجان آغاز شده است.
کد خبر: ۷۶۸۵۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶ 03 August 2019

داوود کارگرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: استان زنجان پایتخت تولید چاقوهای سنتی کشور بوده و شهره جهانی دارد و تدوین استاندارد ملی این صنعت بر عهده کارشناسان این اداره‌کل قرار گرفته است که با همکاری کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و نیز اساتید، کارشناسان و اتحادیه صنف چاقوسازان در دست تدوین است.

این مسئول ادامه داد: در این استاندارد، پس از تعیین و تعریف اصطلاحات موجود در این صنعت و تعریف انواع چاقوها، ویژگی‌های ظاهری و کاربردی در آن بیان شده و در نهایت روش‌های آزمون در راستای تعیین کیفیت چاقو تدوین خواهد شد.

وی با بیان اینکه جلسه اولیه تدوین این استاندارد تشکیل و اعضای کمیسیون فنی از بازارچه سنتی استان که کاملا دست‌ساز است بازدید کرده‌اند، افزود: طی این بازدید، فرآیند ساخت و تولید چاقوی سنتی، توسط چاقوسازان به‌نام و مطرح استان، تشریح شده و از مواد اولیه مورد استفاده در این صنعت جهت تعیین استاندارد ویژگی‌ها، نمونه‌بردای صورت گرفته است.

کارگرزاده تصریح کرد: استاندارد معیار کیفیت کالا و خدمات است و استانداردسازی یک ابزار گزینشی است که باعث ایجاد تفاوت در محصولات می‌شود و به عبارتی می‌توان گفت که استاندارد‌سازی، تعیین‌کننده قواعد بازی است که امکان از میدان خارج کردن رقبای ناکارآمد را فراهم می‌کند.

مدیرکل استاندارد استان زنجان، یادآور شد: برای حضور در بازارهای جهانی باید معیارهای دقیق استاندارد رعایت شود و برای حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، باید کیفیت محصولات تولیدی را ارتقا بخشیم، بنابراین تولیدکنندگان باید توجه جدی و دقت‌های لازم و کافی را در رعایت استانداردها داشته باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: