مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت:بخشی از کمک‌های خیرین و مبالغی از اعتبارات درون سازمانی برای ایجاد زمینه‌های اشتغال و حرفه آموزی کودکان کار پرداخت شده است.
کد خبر: ۸۵۲۵۵۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹ 20 May 2020

محمدی مدیر کل بهزیستی استان زنجان از توانمند سازی ۱۰ کودک کار در استان زنجان خبر داد و افزود: در این راستا مبالغی از اعتبارات درون سازمانی بهزیستی و بخشی نیز از کمک‌های خیرین برای تامین خانواده‌های کودکان کار و ایجاد زمینه‌های اشتغال و حرفه آموزی برای آن‌ها و خانواده هایشان پرداخت شده است.


محمدی هدف از اجرای توانمند سازی کودکان کار را کنترل و کاهش آسیب‌های ناشی از حضور و کار کودکان در خیابان با تأکید بر ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی کودکان در استان زنجان عنوان نمودو افزود: ارائه سرمایه کار، و معرفی پدران آنان به شرکت‌های تولیدی جهت اشتغال، ارائه سرمایه کار به خانواده کودک جهت راه اندازی کارگاه مسگری و آموزش فنی و حرفه‌ای از جمله آموزش کامپیوتر (ICDL)، قلم زنی بر روی مس، سفال گری از دیگر خدمات توانمند سازی این افراد بوده است.

او با بیان اینکه پدیده کودکان کار وکم برخوردار، یکی از معضلاتی است که گریبان گیر اکثرشهر‌ها شده است و مسائل مختلفی مانند فقر اقتصادی خانواده و ... باعث بوجود آمدن این معضل شده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر ارائه خدمات مختلف نظیر مهارت‌های زندگی به گروه‌های هدف، با همکاری مددکاران اجتماعی، ادامه تحصیل کودکان کار نیز از طریق آموزش و پرورش استان فراهم و به عبارتی از ترک تحصیل آنان جلوگیری می‌شود.

محمدی در ادامه با اشاره به توزیع ۱۲۰ بسته غذایی به ارزش ۴۰ میلیون تومان با مشارکت خیرین تاکید کرد: مبلغ ۲۸ میلیون تومان نیز در کنار کمک‌های خیرین برای تهیه بسته‌های بهداشتی و ضدعفونی کننده و نیز در جهت آموزش ویژه کودکان کار برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا هزینه شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه علاوه بر مجموعه بهزیستی ۱۱ ارگان و نهاد متولی ارائه خدمات لازم به کودکان خیابانی و کار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به شهرداری، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و فنی و حرفه‌ای و تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ۲۲۹ کودک کار که دارای خانواده هستند، در استان شناسایی شده اند وامید است با مشارکت جمعی و مساعدت مردم و خیرین هیچ کودکی بخاطر فقر اقتصادی و فرهنگی مجبور به زندگی و کار در خیابان نباشد.

او با اشاره به اینکه بهزیستی استان برای ساماندهی بهتر، ارائه خدمات به کودکان کار را به یکی از مراکز غیر دولتی طرف قرارداد واگذار کرده تا علاوه بر شناسایی گروه‌های هدف، خدماتی را در سطح مطلوب به آنان ارائه دهد، و از همه مهم‌تر نسبت به توانمندسازی کودکان و خانواده‌های آنان اقدام کند، تصریح کرد: در استان زنجان هیچ کودک فاقد خانه و والدین که در خیابان بماند وجود ندارد بسیاری از کودکان کار و خیابانی پذیرش شده در این مرکز دارای خانواده بوده و شب‌ها نزد والدین خود زندگی می‌کنند و در صورت اعتیاد والدین، با همکاری معاونت امور پیشگیری بهزیستی نسبت به ترک اعتیاد آنان مبادرت می‌شود.

منبع/ باشگاه خبرنگاران جوان 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار