آتش‌سوزی در یکی از شرکت‌های شهرک صنعتی اشراق زنجان ابعاد مختلفی از کم‌کاری مدیران شهرک صنعتی و مسئولان استان را نمایان کرد.
کد خبر: ۹۴۸۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰ 14 March 2021

 

در حالی که خبر حادثه آتش سوزی شرکت "داواخگر" زنجان در سکوت خبری و بی‌توجهی مسئولان مسکوت ماند شب گذشته کارگر دوم این واحد نیز بعد از تحمل درد و رنج فراوان در سن 24 سالگی فوت شد و همچنان برای این حادثه ناگوار هیچ مسئولی اظهار نظر شفافی ندارد، این درحالی است که خدابخش مرادی نافچی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان در شب وقوع حادثه در مقابل دوربین خبرنگاران به شکل کاملا خونسرد وضعیت مصدومان را نگران‌کننده ندانست.

با همه این‌‎ها با وجود گذشت چندین روز از زمان وقوع این حادثه که موجب از بین رفتن کامل واحد تولیدی مذکور و مصدومیت تعدادی از کارگران و نهایتا فوت دو تن از آنان شد همچنان ابعاد و دلایل وقوع حادثه اعلام نمی‌شود، اما آنچه مشهود است این است که واحد داواخگر، مهندس ایمنی نداشته و به هیچ عنوان رعایت مسائل ایمنی در آن انجام نمی‌پذیرفته است.

از آن سوی ماجرای امنیت کارگران تنها محدود به این واحد و حادثه اسفناک نمی‌شود، به نظر می‌رسد آینده نگری و رعایت اصول ایمنی در شهرک صنعتی استان زنجان زیر صفر است. اگرچه بر اساس قانون باید یک ایستگاه آتش‌نشانی در این شهرک مستقر باشد اما در حال حاضر هیچ ایستگاه فعالی در آن محل وجود ندارد و آتش‌نشانی شهر زنجان بر اساس وظیفه انسانی در راستای اطفا حریق مربوطه اقدام کرده است که همان تاخیر در دیر رسیدن نیروی آتش نشانی سبب شد حال بسیاری از مصدومان وخیم شود.

البته که مشکل ایمنی تنها مسئله مربوط به این حادثه نیست و مسئولان شهرک صنعتی زنجان مدت‌هاست در مقابل پاسخ به مشکلات سکوت کرده و بهانه‌ها و دلایل مختلفی را برای انجام ندادن مصاحبه عنوان می‌کنند و زخم سربسته نبود مدیریت درست در شهرک‌های صنعتی نهایتا با حادثه آتش‌سوزی و از دست دادن جان دو جوان سر باز کرده است اما این آسیب تنها دامنگیر جامعه کارگری است و مدیران عالی رتبه استانی می‌توانند همچنان سکوت ادامه‌دار خود را از سر بگیرند چرا که دیواری کوتاه‌تر از دیوار کارگران وجود ندارد.

حال سوال این است که آیا نیروهای امدادی در زمان مناسبی به محل حادثه رسیده‌اند؟ با وجود اینکه شهرک صنعتی یک محل مهم و استراتژیک است اما چرا شهرک صنعتی اشراق زنجان ایستگاه مجهزی برای خدمت ندارد؟ تا چه زمانی باید کارگران قربانی شوند تا مسئولان به فکر عملیاتی کردن وظایف خود بیوفتند؟

نبود تجهیزات آتشنشانی در شهرک صنعتی
مجید امیر فضلی، رئیس آتش‌نشانی شهر زنجان در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه آتش‌نشانی شهری وظیفه قانونی برای رفتن به شهرک صنعتی ندارد، اظهار داشت: ما آتش‌نشانی شهر هستیم و وظیفه داریم در حوزه شهر خدمت کنیم، با توجه به اینکه شهرک صنعتی در حوزه شهر اعلام نشده است ما با خدمت رسانی در آن حادثه وظیفه انسانی خود را انجام داده‌ایم.

وی افزود: قانونا شهرک‌های صنعتی باید آتش‌نشانی داشته باشد اما متاسفانه در انجام امور مربوطه قصور شده و شهرک صنعتی یک ماشین دارد که آن هم عمدتا خراب است و یا کار نمی‌کند و نیرویی که به عنوان نگهبان در آن محل حضور دارد اصلا آتش‌نشان نیست و نگهبان است.

رئیس آتش‌نشانی شهر زنجان با بیان اینکه نزدیک‌ترین ایستگاه به محل حادثه ایستگاه الهیه است، گفت: به محض تماس با آتش‌نشانی نیروهای ما به سرعت به محل اعزام شدند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیات را انجام دادند، اگر نیروهای ما نبودند و آن آتش مهار نمی‌‌شد یک کوچه در شهرک صنعتی از بین می‌رفت و این افتخاری شد برای شهرداری زنجان که حادثه بزرگتری رخ نداد.

نبود درمانگاه در شهرک صنعتی
اصغر جعفری روحی، رئیس اورژانس استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: سه نفر از مصدومان در کمتر از 24 ساعت از زمان وقوع حادثه به علت درصد بالای سوختگی به تهران اعزام شدند و متاسفانه هرچه درصد سوختگی بالا باشد امکان مرگ و میر خیلی بیشتر است اما به علت اینکه مصدومان مربوطه به تهران منتقل شده‌اند ما اطلاع درستی از وضعیت آنان نداریم و مابقی مصدومان وضعیت خوبی دارند.

وی با بیان اینکه اورژانس زودتر از مابقی ارگان‌ها به محل حادثه رسیده است، افزود: مستقر بودن پایگاه اورژانس در شهرک‌های صنعتی برای اینکه صرفا برای کارگران خدمات‌دهی انجام دهند جزو وظایف اورژانس نیست و باید خود شهرک صنعتی درمانگاه و آمبولانس داشته باشد.

با تمام آنچه گفته شد قصور شکل گرفته از سوی شهرک‌های صنعتی از سوی جامعه کارگری که قربانیان اصلی حوادث کاری هستند قابل بخشش نیست چرا که مسئول و سرمایه‌گذار اگر مال خود را از دست دهد، این کارگر است که جان بر کف برای حقوق ناچیزی که حتی مطابقتی با حقوق قانون کار ندارد در حال کار است و حادثه‌ای که رخ داد تنها نمی‌تواند یک هشدار باشد چرا که خانواده‌های زیادی را داغ‌دیده دختران و پسران جوان خود کرد و این مسئولان مربوطه هستند که باید پاسخ قانع‌کننده‌ای داشته باشند. نکته جالب اینجاست که در همان شب حادثه مسئولان استانی برای دیدار مصدومان رفته‌‌اند ولی گویا این عیادت جنبه تبلیغاتی برای آقایان داشته است. سوال مجددا این است که آقای استاندار وضعیت آتش‌نشانی در استان زنجان اصلا مناسب نیست؛ شما در مدت 28 ماهه که در استان حضور داشته‌اید چه اقداماتی برای تجهیز آتش نشانی و دریافت اعتبار از مرکز انجام داده‌اید؟

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار