فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان زنجان:
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، از کشف دو کوزه سفالی در شهرستان ابهر خبر داد.
کد خبر: ۹۵۲۵۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸ 03 April 2021

 

به گزارش تابناک زنجان، حسنعلی فضلی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع، کارشناسان حوزه یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی با همکاری نیروی انتظامی شهرستان به روستای شریف‌آباد اعزام شدند و مأموران در بازرسی از منزل فرد مذکور موفق شدند، ۲ کوزه سفالی تاریخی را کشف کنند.

فضلی نقش اعضای دوستداران میراث‌فرهنگی را در این عملیات حائز اهمیت دانست و افزود: پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد که سفال‌ها متعلق به دوره اشکانی است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، متذکر شد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در خصوص آثار باستانی هر کشور، حفاظت و نگهداری اصولی از آنها در برابر فرسایش گسترده در گذر زمان و شرایط جوی است که در این راستا انجام مطالعات گسترده و اقدامات مرمتی بسیار ضروری است که به همین منظور یگان حفاظت میراث فرهنگی با همراهی و همکاری عموم مردم به ثبت وضعیت اثر و اعلام تغییرات فرسایشی آنها اعم از محوطه، تپه‌ها، بناها، پل‌ها و … می‌پردازد.

فضلی افزود: نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، میراث‌بانان افتخاری و همچنین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به‌صورت شبانه‌روزی از بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی این استان مراقبت و محافظت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: هم استانی‌ها می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تغییرات و فرسایش در آثار استان، مراتب را با تماس شماره ۰۹۶۶۲، مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور به‌صورت مشارکت اجتماعی و دوستدار میراث فرهنگی، اطلاع دهند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار