مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: اوقاف زنجان توان سرمایه‌گذاری با رقم‌های قابل توجهی را دارد.
کد خبر: ۱۱۶۰۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۸ 26 March 2024

به گزارش تابناک زنجان و به نقل از روابط‌عمومی اوقاف و امور خیریه استان، حجت‌الاسلام مختار کرمی اظهار کرد: علی‌رغم همراهی مدیران استانی و حمایت‌های آنان متاسفانه گاهی برای انجام طرح‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری با موانع جدی روبه‌رو هستیم.

وی تصریح کرد: اخیرا جلسه با معاون اقتصادی استاندار تشکیل شد و ظرفیت‌های اوقاف زنجان تبیین شد که این معاون علاقه‌مند شدند که در این خصوص از اوقاف برای سرمایه‌گذاری که باعث رونق تولید ایجاد اشتغال نقش موثر ایفا خواهد کرد حمایت کنند.

این مسئول ادامه داد: تحقق شعار سال در حوزه سرمایه‌گذاری و تولید با توجه به ظرفیت‌های موجود در اوقاف و البته به شرط همکاری و همراهی مدیران استانی که باعث رفع موانع مختلف تولید و سرمایه‌گذاری شود کاملا قابل دستیابی است.

این مسئول عنوان کرد: مجموع درآمد موقوفات و نذورات امامزادگان از ۷ میلیارد تومان در سال ۹۸ به بیش از ۱۱۵ میلیارد تومان در سال گذشته رسید که از رشد ۱۶ برابری در پنج سال حکایت دارد و سال گذشته در میزان رشد درآمد در کشور توانستیم با ۴۳۷٪ رشد، رتبه اول را کسب کنیم.

وی افزود: اکنون رویکرد اوقاف چه در سطح کشوری و استانی از اجاره داری اراضی و املاک موقوفه به اجرای مستقیم طرح‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و اجرای طرح با رویکرد دانش‌بنیان و همچنین مشارکت دادن مردم در اداره موقوفات تغییر پیدا کرده و با هدف استفاده از ظرفیت مردمی در فعال سازی موقوفات ۱۲۰۰ نفر به عنوان امین موقوفات در سطح کشور جذب و مشغول فعالیت شده‌اند که ۱۷ نفر از این امین موقوفات مردمی نیز در سطح استان زنجان فعال هستند و در صورتی که بتوانند ظرفیت‌های موقوفات را فعال کرده و با استفاده از روش‌های نوین و بهره‌وری و درآمد موقوفات را به میزان قابل توجهی افزایش دهند حق‌الزحمه آنان طبق قوانین موجود از همین درآمد‌ها پرداخت می‌شود.

کرمی افزود: از ورود سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی به موقوفات استقبال می‌کنیم و در پی استفاده از ظرفیت این بخش در فعال‌سازی و ارتقای موقوفات هستیم.

به گزارش ایسنا، در استان زنجان بیش از ۲۸۰۰ موقوفه و ۱۳۲ امامزاده و بقعه متبرکه وجود دارد که حدود ۱۵۰۰ مورد از موقوفات مسجد، حسینیه، تکیه یا مکان مذهبی مشابه است و نزدیک ۱۳۰۰ موقوفه باقیمانده اکثرا اراضی کشاورزی دیمی و اندک آبی است و موارد کمی نیز واحد‌های تجاری و مسکونی وقفی یا احداث شده در اراضی موقوفه است که در بازه‌های زمانی مختلف از طریق مزایده به بهره‌برداران بخش خصوصی واگذار شده و ۵۰ درصد درآمد آن‌ها صرف اجرای نیات واقفان و الباقی نیز برای حفظ و نگهداری موقوفات هزینه و ذخیره می‌شود.

برچسب ها: زنجان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار