مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت : با کارهای انجام گرفته ۲ هزار سکه تاریخی دوره ایلخانی و تیموری در آزمایشگاه موزه ذوالفقاری این استان برای ثبت در سامانه جام در حال مرمت است.
کد خبر: ۱۰۲۵۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶ 30 January 2022

به گزارش تابناک زنجان، امیر ارجمند افزود: ۲ هزار سکه تاریخی دوره ایلخانی و تیموری حاصل کاوش ­های پیشین در پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه در حال مرمت، پاک‌سازی و تثبیت برای ثبت در سامانه جام است.

وی اضافه کرد: این اموال فرهنگی و تاریخی طی ۶ ماه کار پژوهشی و علمی و با تشخیص لایه‌های مختلف خوردگی، برداشت لایه‌های اضافی، زدودن محصولات خوردگی و مستند نگاری در آزمایشگاه تخصصی موزه ذوالفقاری توسط متخصصین در حال مرمت است.

این مسوول، بابیان اینکه این اقدام، یکی از اولویت‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان زنجان است، ادامه داد: عملیات انجام‌شده بر روی این سکه‌ها شامل پاک‌سازی سطحی، رفع گردوغبار، پاک‌سازی شیمیایی، مکانیکی و تثبیت است.

ارجمند افزود: فلزات از آن دسته آثاری هستند که وقتی از خاک خارج شوند تحت تاثیر شرایط محیطی جدید، روند خوردگی مجدد در آنها آغاز گذشته و درصورتی‌که اقدامات مرمتی و حفاظتی انجام نگردد ممکن است دچار آسیب‌دیدگی جدید شود به همین دلیل نیاز است اقدامات حفاظت و مرمتی بر روی این آثار صورت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در صورت درخواست مالکان اشیای تاریخی، امکان انجام اقدامات مرمتی و حفاظتی برای این آثار در کارگاه‌های مرمتی زیر نظر اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فراهم است.

پیش از این نیز طی اردیبهشت امسال ۲۵ سکه شامل چهار عدد سکه نقره دوره عباسی، یک عدد سکه نقره دوره اشکانی و ۲۰ عدد سکه فلوس دوره صفوی توسط کارشناسان حفاظت و مرمت اشیای تاریخی، مرمت، پاکسازی و تثبیت شده بود.

 

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار